Ēka mendon pėr Odėn e Llapit, kėtu mund tė votosh
| Fillim | kėrko Odėn | Antarėt | Chat | | http://oda.llapi.com/ | faqja kryesore

» Mirė se vjen Musafir [ Ēasje | Regjistrim ]


Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm
Fillim
- Kulturė dhe Letėrsi  shkruaj pėrgjigje | mbrapa te Oda
Shkruar prej shkrimi
Nazmi Rudari


Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 28.Nov.2002 12:59


Tė ndershėm vizitues e shkrues tė Odės ,
kujdesuni mė shumė pėr gjuhėn sė gjuha ėshtė vlera e njė kombi dhe se pa gjuhė nuk ka komb.

Mundohuni tė flisni sa mė bukur dhe sa mė pastėr.Hiqni fjalėt dhe shprehjet e huaja dhe pastaj ju bekon edhe populli juaj edhe Zoti.

Mos harroni ēka bėnė rilindasit tonė pėr gjuhėn.

"edhe atij ju thaftė,po, goja,
qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;
qi n“gjuhė tė huaj kur s“asht nevoja,
flet e t“vetėn e le pasdore."

Pra ky mallkim nuk bie mbi ata qė mėsojnė dhe kanė dėshirė ta mėsojnė ndonjė gjuhė tė huaj, sepse edhe vet poeti diti disa gjuhė tė tė tjerėve ,por mallkimi bie mbi ata qė pėrdorin gjuhėn e huaj kur nuk ėshtė nevoja. Pra nuk ėshtė nevoja t“i pėrdorim ato nė biseda nė mes veti apo edhe nė familje. A po na ndodh kjo ne?
Pra mėso po deshte edhe gjithė gjuhėt e Botės, por mos harro gjuhėn tėnde, sepse e ke pėr dėtyrė tė ja lėsh fėmijės dhe Fishta e kishte parė rrezikun qė i kanosej gjuhės shqipe prandaj edhe mallkon:

"Pra. mallkue njaj bir shqiptari,
qi kit gjuhė tė perėndisė,
trashigim qė ja la i pari,
trashigim nuk ja len ai fėmis.

Gjuha ėshtė hallka kryesore qė lidh popullin shqiptar. Prej kendej vie edhe thirrja sė "feja e shqiptarit asht shqiptaria".E nė ball tė shqiptarisė prinė gjuha shqipe.
Keni kujdes pra rini shkollore dhe jo shkollore ndihmoni kombit dhe shqiptarisė duke kultivar njė gjuhė tė kulluet shqipe dhe ate do ta arrini duke lexuar.Veproni kėshtu pastaj edhe ardhmeria e popullit shqiptarė do tė jetė e sigurt...Sė ardhmėri jeni ju, o rini ...Pra ndihmojeni gjuhėn e nėnės tė jetė e aftė dhe tė mos vdes.Gjuhet pė tė cilat nuk pėkujdeset askush vdesin.
Kurse vrasės tė gjuhės padyshim janė ata qė lindin shqiptarė dhe e harrojnė.
Kurse ne kemi tė kėtillė edhe nė Evropė edhe nė amerikė. Vrasės tė gjuhės janė edhe ata tė cilėt nuk kujdesėn as nė tė folurit e pėrditshėm as nė tė shkruarit ta mbrojnė gjuhėn nga vershimet e fjalėve dhe shprehjeve tė huaja.

 
Vlersim i shkrimit:
   
Safet Sogojeva


Pershendes Profesorin time Nazmi Rudarin, 28.Nov.2002 14:07


Te lumte goja profesor se mete vertet po thu mire se perse ta perdorim gjuhen e huaj kure e kemi gjuhen tone hyjnore dhe mete bukuren ne bote.
Une te pershendes personalisht nga ana ime dhe te deshiroj fate dhe lumturi e qdo te mire ne jete dhe gjithashtu edhe jete te gjate sa malet e Shqiperis.
Se ke qene profesor mete vertet i mire je mundu qe sa me shume me na mesu.
Tung nga Safet Sogojeva.
 
Vlersim i shkrimit:
   
fatbardha


RE: Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 29.Nov.2002 08:28


i nderuari zotri profesor keni qene,jeni dhe do te mbeteni nje figure shume e rendesishme per ne,sidomos ai apo ajo qe ka lexuar shkrimet tuaja,kam flalen edhe per vellimin tuaj te fundit.
Do te ishe shume mire sikur te organizoje nje tubim me temen"Bekimi i femijeve tan,ne gjuhen ton ",neper qytetet,e Gjermani,ku nuk organizohet mesimi shqiptar,ne menyre qe te bindni disa "shqiptar"se me te vertete eshte e vlefshme ta lindesh dhe ta kesh nje femije por edhe me e vlefshme eshte ta edukosh ne frymen shqiptare,dhe me e vlefshmja eshte se duhet te flasin ne gjuhen tone te arte shqiptare.
Me vjen keq dhe mekat kur i degjoj disa femije ketu ne perendim dhe nga gjuha e tyre a pa kuptimt te vije te qeshesh por me shume te qash.
Ju pershendes
 
Vlersim i shkrimit:
   
yll Krasniqi


RE: Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 1.Dec.2002 15:21


Zotri Rudari,
Gjha shqipe po rrezikohet njėmendėsisht jo vetėm nė mergatė, por fatkeqėsisht sot edhe nė Kosovė.E pelqei shkrimin tuaj ,por edhe propozimin e Fatbardhės .Vėrtet ne kemi berė shumė pak pėr veti,nė mergatė.Me vjen tė vjell kur i shoh disa prind tek mundohen tė flasin gjermnisht mė fėmijėt ani ka edhe intelektual kishe...Kurkush nuk ėshtė kundėr mėsimit tė gjuhė sė njė vendi ku do tė jetojė e punojė njeriu, por si bėn si bėn tė harrohet gjuha e nėnės. E dij tė turpshme pė njė prind qė nuk angazhohet qė fėmija tė mos i mėsoj gjuhėn amėtare.Mendoj sė propozimi i fatbardhės ishte i qelluar. Ju tė nisni inciativėn ju shkollat shqipe nė mergatė dhe bisedoni me at njerėz tė ngratė qė duke vrapuar pas lakmive mė tė ndryshme humbin edhe pasurinė mė tė vlefshme...fėmijėn ,gjuhėn dhe traditėn, pra secili duhet tė kryej detyrėn e vet tė prindit...
 
Vlersim i shkrimit:
   
Shpend Krasniqi


RE: Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 1.Dec.2002 15:57


Shkolla shqipe ne mergat duhet te ndihmohet me se pari nga prinderit, pastaj nga rinia studentore,dhe nga gjithe shqiptaret...Te qortohen te gjith ata qe nuk i fusin femijet ne shkolle. Mire e ka fatbardha .Mesuesi me me autoritet duhet te agjitojne.Por jo edhe mesuesit qe i qoi serbia...
 
Vlersim i shkrimit:
   
Edona Restelica


RE: Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 6.Dec.2002 15:08


Gjuha shqioe ėshtė mė e mira nė botė,prandaj duhet ta flasim dhe ta shkruajmė sa mė bukur.
ju pėrershendes ju dhe tė gjithė shqiptarėt ku do qė jėnė.

 
Vlersim i shkrimit:
   
Qendresa Meta


RE: Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 6.Dec.2002 15:12


"Sa e ėmbel sa e mirė,
sa e bukur sa e dlirė" etj. Kėshtu flet shkrimtari pėr gjuhėn tonė. Pra edhe unė nga Gjermania i thėrras shqiptarėt qė tė kujdesėn pėr gjuhėn sa mė shumė.

 
Vlersim i shkrimit:
   
anila sahatqiu


gjuha shqipe, 25 Dec. 2009 10:54


gjuha shqipe eshte i vetmi gje qe na sot e pergjothmone dime te flasim por edhe gjuha shqipe na mesoi kemi shume vjersha per gjuhen shqipe ju lutemi te mos ta harrojme kurre gjuhen shqipe por edhe atdheun
 
Vlersim i shkrimit:
   
anila sahatqiu


RE: Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 25 Dec. 2009 10:56


a mundeni te me ktheni pergjigje nese kam shkruar mire 
 
Vlersim i shkrimit:
   
kushtrim krasniqi


RE: Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 25 Dec. 2009 11:00


o anila mua nuk me pelqeu mendimi yt sepse ti ke shkruar katastrof ti nuk e kupton se qka eshte gjuha por ti ke marur pjese ketu vetem per te qeshur me ne  .T e lutem po te them qe te mos te besh shaka me ne se zoti ta kthen te keqen.te lutem mos qesh me se ti nuk je e rritur por je ne kl e 2. 
 
Vlersim i shkrimit:
   
Halil Halili


RE: Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 14 Feb. 2010 22:02


"Ruaje Zot Shqipėrinė prej vet shqipatrėve" pat thėn Gjergj Fishta,ndėrsa pėr kohėn nė tė cilen jetojmė fatkeqsisht vlenė kjo: Ruaje Zot Gjuhėn Shqipe nga shqiptarėt e Kosovės! Disa nga argumentet janė kėto:Mediat elektronike si TV21,KTV,RTK e tė tjera kanė disa emisione nė tė cilat pėrdoret gjuha shqipe shumė larg normave letrare,por edhe dialektore. Nė ato emisione hasim njė gjuhė nga e cila tė dhembė veshi,koka dhe sikur vdekja mė vjen nga folėsit e tillė.Nė institucione komunale shkollore e tė tjera poashtu nuk flitet Shqipja jonė e bukur dhe e pasur me plot shprehje.por edhe nuk shkruhet drejtė.Nė shkollat tona kisha brengėn se nxėnėsit tanė poashtu nuk e flasin shqipen e bukur,por tani ajo brengė mė ėshtė hequr ngase nuk e flasin mėsuesit,arsimtarėt,profesorėt madje ka edhe nga ata tė cilėt vet e ligjėrojnė gjuhėn shqipe,por nuk e flasin bukur.Politikanėt tanė nė debatet televizive nė tė cilat ėshtė i vetmi rast ku mund t‘i shohim,kan shprehje jashtė normave tė shqipes tonė,ndėrsa frazeologjia e tyre ėshtė nga gjuhėt e huaja.Nė konkurset e publikuara nga shkollat tona nuk thuhet mė kėrkesė,por aplikacion! Nė vend tė fjalėve konkuro,hapur,udhėheqje,nė rregull etj,pėrdorėn shprehjet e huaja apliko,transparencė,menaxhim,okej,etj.Gjuha jonė e bukur po vritet te ne nė Kosovė nė kohėn kur vrasėsit tanė shkuan,po vritėt nė kohėn e lirisė dhe tė pavarėsisė nga vet ne!
 
Vlersim i shkrimit:
   
mimozes


RE: Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 31 Mar. 2010 17:44
 
Vlersim i shkrimit:
   
vali


Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 12 Dec. 2010 12:13


me kujdes per esene gjuhes ju lutem

 
Vlersim i shkrimit:
   
Kushtrim Ademi


RE: Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 14 Feb. 2011 14:24


Une pajtohem plotesisht me kete keshille-sygjerim nga ju, por fatkeqesisht shume te rinje, jo vetem kur flasin, por edhe kur shkruajne nuk i harrojne gjysmen e shkronjave, por nuk dine. Kjo si pasoje e mos leximit dhe mos edukimit te gjuhes kombetare.
 
Vlersim i shkrimit:
   
x


RE: Skicė pėr ese:Mė shumė kujdes pėr gjuhen ju lutėm, 20 Dec. 2011 15:49


te lumte gija profesor se e mora dhjete me fjalet e tua
 
Vlersim i shkrimit:
   
Bleona


Gjuha , 16 Feb. 2013 08:22


gjuha ėshtė thesar i diturisė dhe i atdhedashurisė!
 
Vlersim i shkrimit:
   
Im Internet, Im Forum suchen nach Skicė pėr ese Mė shumė kujdes ...
  shkruaj pėrgjigje | mbrapa te Oda


Ju Faleminderit pėr Vizitėn Tuaj !


Privacy Policy | Get your own free Forum at ForumRomanum